Koalicja Obywatelska mówi językiem wiary
Chce, żebyś uwierzyła w lepszą przyszłość.
Nie chce, żebyś pytała o konkrety.
Główna partia Koalicji — Platforma Obywatelska — od lat nie jest w stanie zająć jasnego stanowiska w sprawie równego traktowania osób LGBT+
Przyznaje, że osoby LGBT+ (oraz kobiety, strajkujący nauczyciele, protestujący lekarze lub prawnicy) to grupy, które PiS skrzywdził przy okazji niszczenia państwa.
Unika jednak określania konkretnych rozwiązań w sprawach, które uważa za ryzykowne, domagając się zamiast tego ślepej wiary w lepszą przyszłość pod jej rządami.
2011, posłowie i posłanki Platformy Obywatelskiej kierują bardzo zachowawczy projekt ustawy o związkach partnerskich w formie umów notarialnych do prac w podkomisji, w której utknie do końca kadencji
2012-2013, poseł PO Artur Dunin składa w Sejmie najbardziej okrojony projekt ustawy o związkach partnerskich w historii. Pomimo prośby Donalda Tuska o procedowanie projektu, przeciw głosują nie tylko PiS, PSL i Solidarna Polska, lecz także 46 posłów z samej PO (tak zwana „frakcja Gowina”). W trakcie debaty Jarosław Gowin (Minister Sprawiedliwości w rządzie PO-PSL) twierdzi, że projekt jest sprzeczny z Konstytucją RP. Myli się.
2013-2015, Sejm zdominowany przez koalicję PO i PSL kilkukrotnie odrzuca (lub nie dopuszcza pod obrady) 3 projekty ustaw o związkach partnerskich. Przeciw głosuje odpowiednio 46, 101 i 94 (z 206) posłanek i posłów Platformy. W kolejnych latach przeciw jest kolejno 57, 45 i 91 posłów PO.
Październik 2017, lider PO Grzegorz Schetyna określa dyskusję wokół ustaw o związkach partnerskich jako „papierowe emocje”, bo nie ma szans na ich wprowadzenie.
2018, Nowoczesna (obecnie w Koalicji Obywatelskiej) składa w Sejmie najbardziej rozbudowany jak dotąd projekt ustawy o związkach partnerskich, uwzględniający także pary z dziećmi. Projekt, nad którym czuwała posłanka Monika Rosa (Nowoczesna), nigdy nie zostaje skierowany pod obrady.
18 lutego 2019, prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisuje Warszawską Deklarację LGBT+ (zwaną przez media „Kartą LGBT”). Zakłada ona między innymi otwarcie bezpiecznego schronienia dla osób LGBT+ w kryzysie bezdomności oraz wprowadzenie rzetelnej edukacji i wsparcia dla uczniów i uczennic doświadczających przemocy w szkołach.
16 kwietnia 2020, prawie cały klub KO głosuje przeciw ustawie „Stop pedofilii”, która w rzeczywistości ma zakazać jakiejkolwiek edukacji na temat osób LGBT+, zrównując je z pedofilami. Tylko posłanka Krystyna Sibińska głosuje za.
30 marca 2021, wszyscy posłowie i posłanki KO głosują przeciw skierowaniu projektu „Tak dla rodziny, nie dla gender” do drugiego czytania w Sejmie. Projekt ustawy autorstwa Ordo Iuris zakładał odrzucenie konwencji antyprzemocowej, oskarżając ją o „ideologię gender”.
7/8 sierpnia 2021, w trakcie „Tęczowej nocy”, posłanki Koalicji (m.in. Magdalena Filiks z Platformy Obywatelskiej i Urszula Zielińska z Zielonych), pomagają w otrzymaniu pomocy prawnej i medycznej oraz nawiązaniu kontaktu z bliskimi osobom zatrzymanym przez nadużywającą władzy policję. Policja zatrzymuje 48 osób, w tym przypadkowych przechodniów. W lutym 2022 policjant biorący udział w akcji potwierdził, że funkcjonariusze otrzymali rozkaz „łapanki” osób, które miały na sobie tęczowe akcesoria.
Sierpień 2021, Donald Tusk deklaruje poparcie dla związków partnerskich, ale stwierdza, że społeczeństwo nie jest gotowe na równość małżeńską. Nie wyjaśnia też, jakie prawa według niego powinny otrzymywać pary zawierające związek partnerski.
Październik 2021, Paweł Kowal i Paweł Poncyljusz, dwóch posłów z „konserwatywnego skrzydła” PO ogłasza, że pracuje nad własnym projektem ustawy o związkach partnerskich, sugerując, że będzie bardzo okrojony. Donald Tusk komentuje w mediach, że to „ich inicjatywa”, o którą ich nie prosił.
29 października 2021, wszyscy posłowie i posłanki Koalicji Obywatelskiej głosują za odrzuceniem projektu ustawy „Stop LGBT”. Projekt zakłada zakaz publicznego domagania się równych praw dla osób LGBT+ w przestrzeni publicznej, w tym organizacji Marszów Równości.
Sierpień 2022, zapytany o równość małżeńską, Rafał Trzaskowski mówi, że związki partnerskie należy wprowadzić natychmiast i że mają być one „twarde” — nie wyjaśnia, co to znaczy. O równości małżeńskiej mówi niejasno, jako o osiąganiu standardów cywilizacyjnych w nieokreślonej przyszłości.
27 sierpnia 2023, Donald Tusk ogłasza, że Roman Giertych będzie kandydował do Sejmu na liście Koalicji Obywatelskiej. W 2007 roku Giertych był ministrem edukacji, a jego dorobek z tamtego okresu to między innymi walka z „promowaniem homoseksualizmu” i „pederastów” w szkołach, porównywał też osoby homoseksualne do komunistów i faszystów. W 2021 roku już jako przeciwnik PiS nadal atakował społeczność LGBT+. Warszawską Deklarację LGBT+ widział jako „uczenie dzieci możliwości zmiany płci”, a gdy Robert Biedroń kandydował na prezydenta, żartował, że nie wiadomo, kto będzie prezydentem, a kto pierwszą damą.
Niedługo potem podczas imprezy Campus Polska Tusk obiecuje, że wprowadzenie związków partnerskich będzie „priorytetem na pierwsze 100 dni” nowego rządu.
Obejrzyj krótką historię Mileny i Oli, które wspólnie wychowują synków — Edzia i Tadzika.
🡒 Według polskiego prawa nie są rodziną.
🡒 Według Platformy ich rodzina może i zasługuje na bezpieczeństwo, ale nie teraz.
🡒 Milena, Ola, Edzio i Tadzio potrzebują równości małżeńskiej teraz, a nie za 50 lat.
Politycy i polityczki czasami bezmyślnie powtarzają bzdury, ale często świadomie mówią nieprawdę. Zobacz, jak jest naprawdę.